BU33TD2WNVX
200mA 3.3V, Fixed Output, High PSRR, High-Accuracy CMOS LDO Regulator
BU33TD2WNVX
The BU**TD2WNVX / BU**TD3WG series integrates a 200mA output high performance FULL CMOS regulator into an ultra-compact SSON004X1010 package (1.0mm×1.0mm×0.6mm) & SSOP5 package(2.9mm×2.8mm×1.15mm). Additional features include a circuit current of only 35µA for low power consumption along with superior noise and load response characteristics, making them ideal for use in power supplies for a wide variety of applications, including logic ICs, RF circuits, and camera modules.
For Automotive usage, please contact Sales.
Product Detail
Specifications:
ch
1
Withstand Voltage (Max.)[V]
6.5
Vin(Min.)[V]
1.7
Vin(Max.)[V]
6
Iout(Max.)[A]
0.2
Vout Type
Fixed
Vout Accuracy
±1.0% (Ta=25℃)
Circuit Current[mA]
0.035
Dropout Voltage (Typ.)[V]
0.22(Io=0.2A)
Ripple Rejection [dB]
70
Load Regulation[mV]
10(Io=0.01mA to 100mA)