BU33SD2MG-M
200mA 3.3V, Fixed Output, High PSRR, High-Accuracy CMOS LDO Regulator for Automotive
BU33SD2MG-M
BUxxSD2-M series are high-performance CMOS LDO regulators with output current ability of up to 200mA. These devices have excellent noise and load response characteristics despite of its low circuit current consumption of 33µA. They are most appropriate for various applications such as power supplies for logic IC, RF, and camera modules.
Product Detail
Functional Safety:
Specifications:
ch
1
Withstand Voltage (Max.)[V]
6.5
Vin(Min.)[V]
1.7
Vin(Max.)[V]
6
Iout(Max.)[A]
0.2
Vout Type
Fixed
Vout Accuracy
±2.0%
Circuit Current[mA]
0.033
Dropout Voltage (Typ.)[V]
0.085(Io=0.1A)
Ripple Rejection [dB]
68
Load Regulation[mV]
0.5(Io=1 to 100mA)
Output Capacitor[µF]
0.47
Shutdown Function
Yes
Thermal Shut-down
Yes
Over Current Protection
Over Voltage Protection
No
Under Voltage Lock Out
No
Discharge Function
Soft Start
Package
SSOP5
Reference Code
SOT23-5
Operating Temperature (Min.)[°C]
-40
Operating Temperature (Max.)[°C]
105
Common Standard
AEC-Q100 (Automotive Grade)
Features:
- High Output Voltage Accuracy:±2.0%
(In all recommended conditions) - High Ripple Rejection:68dB(Typ.,1kHz)
- Compatible with small ceramic capacitor(Cin=Cout=0.47µF)