BD450M2FP3-C
200mA 5V, Fixed Output, Low Iq, High-Accuracy LDO Regulator for Automotive
BD450M2FP3-C
The BD4xxM2-C series are low quiescent regulators featuring 45 V absolute maximum voltage, and output voltage accuracy of ±2 % ( 3.3 V or 5.0 V: Typ.), 200 mA output current and 40 µA (Typ.) current consumption. These regulators are therefore ideal for applications requiring a direct connection to the battery and a low current consumption.
Product Detail
Functional Safety:
Specifications:
ch
1
Withstand Voltage (Max.)[V]
45
Vin(Min.)[V]
5.5
Vin(Max.)[V]
42
Iout(Max.)[A]
0.2
Vout Type
Fixed
Vout Accuracy
±2.0%
Circuit Current[mA]
0.04
Dropout Voltage (Typ.)[V]
0.16(Io=100mA)
Ripple Rejection [dB]
65
Load Regulation[mV]
10(Io=10mA to 100mA )
Output Capacitor[µF]
6
Shutdown Function
No
Thermal Shut-down
Yes
Over Current Protection
Yes
Over Voltage Protection
No
Under Voltage Lock Out
Discharge Function
Soft Start
Package
SOT223-4F
Reference Code
SOT223-4
Operating Temperature (Min.)[°C]
Tj=-40
Operating Temperature (Max.)[°C]
Tj=150
Common Standard
AEC-Q100 (Automotive Grade)
Features:
- Qualified for Automotive Applications
- Wide Temperature Range: -40℃ to +150℃
- Wide Operating Input Range: 3.0V to 42V
- Low Quiescent Current: 38µA (Typ.)
- Output Current: 500mA
- High Output Voltage Accuracy: ±2%