BD33FD0WFP2
2A 3.3V, Fixed Output, High-Accuracy LDO Regulator
BD33FD0WFP2
Product Detail
Specifications:
ch
1
Withstand Voltage (Max.)[V]
35
Vin(Min.)[V]
4.3
Vin(Max.)[V]
32
Iout(Max.)[A]
2
Vout Type
Fixed
Vout Accuracy
±1.0% (Ta=25℃)
Circuit Current[mA]
0.5
Ripple Rejection [dB]
55
Load Regulation[mV]
Vo x 0.007(Io=5mA to 1A )
Output Capacitor[µF]
2.2
Shutdown Function
Yes
Thermal Shut-down
Yes
Over Current Protection
Over Voltage Protection
No
Under Voltage Lock Out
No
Discharge Function
Soft Start
Package
TO263-5
Reference Code
TO263-5
Operating Temperature (Min.)[°C]
-40
Operating Temperature (Max.)[°C]
105
Features:
- Output current capability: 2A
- Output voltage: Variable, Fixed (1.5V/1.8V/2.5V/3.0V/3.3V/5.0V/8.0V/9.0V/12V/15V/16V)