BD18KA5WFP
500mA 1.8V, Fixed Output, High-Accuracy LDO Regulator
BD18KA5WFP
ROHM's secondary LDO regulators were designed to maximize device characteristics and provide stable operation through low power consumption, increased miniaturization, and low noise. ROHM's 500mA fixed output secondary LDO regulators with shutdown switch for local power supplies features an output voltage accuracy of ±1% and low saturation. The shutdown switch enables a circuit current of 0uA during shutdown. The wide lineup includes a number of package types and output voltages, such as TVs, HDDs, PCs, and DVD players. In addition, multiple protection circuits are integrated (i.e. overcurrent, thermal shutdown), providing a high level of reliability.
For Automotive usage, please contact Sales.
Product Detail
Specifications:
ch
1
Withstand Voltage (Max.)[V]
7
Vin(Min.)[V]
2.3
Vin(Max.)[V]
5.5
Iout(Max.)[A]
0.5
Vout Type
Fixed
Vout Accuracy
±1.0% (Ta=25℃)
Circuit Current[mA]
0.35
Dropout Voltage (Typ.)[V]
0.12(Io=0.2A)
Ripple Rejection [dB]
50
Load Regulation[mV]
25(0 to 500mA)
Output Capacitor[µF]
1
Shutdown Function
Yes
Thermal Shut-down
Yes
Over Current Protection
Over Voltage Protection
No
Under Voltage Lock Out
No
Discharge Function
Soft Start
Package
TO252-5
Reference Code
PPAK-5
Operating Temperature (Min.)[°C]
-40
Operating Temperature (Max.)[°C]
105
Features:
・Maximum current: 500mA・Output voltage accuracy: ±1%
・Ultra-low saturation voltage with PMOS output: 0.12V typ. (Io=200mA)