BD18IA5MEFJ-M
500mA 1.8V, Fixed Output, High-Accuracy LDO Regulator for Automotive
Not Recommended for New Designs
BD18IA5MEFJ-M
This product cannot be used for new designs (Not recommended for design diversion).
Product Detail
Functional Safety:
Specifications:
ch
1
Withstand Voltage (Max.)[V]
7
Vin(Min.)[V]
2.4
Vin(Max.)[V]
5.5
Iout(Max.)[A]
0.5
Vout Type
Fixed
Vout Accuracy
±1.0% (Ta=25℃)
Circuit Current[mA]
0.25
Dropout Voltage (Typ.)[V]
0.4(Io=0.5A)
Ripple Rejection [dB]
60
Load Regulation[mV]
25(Io=0 to 500mA)